- Miért kellett megváltoztatni a versenykiírást, milyen célt szolgál a módosítás?
- Az új versenykiírásnak az a lényege, hogy csak azok a lovak indulhatnak, melyek a 2006, 2007, 2008-as évben legfeljebb 65-ös generál hendikep számmal rendelkeztek. Lényegében az volt a cél, hogy a top lovakat, tehát az első osztályú lovakat kizárjuk ebből a versenyből, és úgy gondoljuk, hogy így sokkal kiegyenlítettebb lesz a mezőny. Azt, azért látni kell, hogy a tavalyi esztendőben, az első három helyezett ló mind ebbe a kategóriába tartozott, tehát Alexander, Falurossza, és Cinkostárs is első osztályú ló volt.
- Így nehezebb lesz kiszámítani az esélyeket? A félvér lovak is nagyobb szerephez juthatnak?
- Én azt gondolom, hogy innentől kezdve már jóval nehezebb tippelni az esélyekre. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy az első években dominálni fognak azok a telivérek, akik most is tréningben vannak, vagy a közelmúltban verseny tréningben voltak, illetve azok a lovasok akik vagy most vagy a közelmúltban galopp lovasként tevékenykedtek. Nyilvánvaló, hogy azért ez szépen lassan alakulni fog majd, de az elmúlt év rávilágított arra, hogy ha tetszik, ha nem, miután gyorsasági versenyről van szó, bármennyire speciális a pálya, az angol telivérek számítanak favoritnak.
- Mit tudhatunk meg az indulókról és az esélyekről? Ugye azért lesznek ismert versenylovak?
- Szinte az összes telivért, aki a mezőnyben lesz, én már láttam futni, és nagyrészt már közvetítettem is versenyét, nem igazán találok olyat, amelyik ismeretlen lenne. Nyilvánvaló, hogy az esélyeket nagyon felborítja a kiesési rendszer, hiszen úgy van a szabály, hogy akik az előfutamban együtt indulnak, azok a középdöntőben nem futhatnak együtt, tehát az előfutamok első két helyezettjei nem találkozhatnak a középfutamokban. Ennek egyébként lesz egy óriási jelentősége. Hiszen ha az esélyeknél tartunk, rögtön a vasárnapi nap harmadik futamában két nagy esélyes fog együtt indulni. Dunakeszi színeiben az a Kovács Sándor indul, aki az elmúlt évben Falurosszával a második volt. Ezúttal egy Naraan nevű telivér kancát lovagol majd. Ez a ló néhány hónapja speciálisan a Vágtára készül. Én azt gondolom, hogy Kovács óriási rutinja és tudása már önmagában esélyessé teszi Dunakeszi városát, és hát a ló is jó, ami alatta lesz. Itt, ami egyedül elbizonytalanít, hogy a ló még csak négy éves korhatárban van, és tavaly is azt láttuk, hogy az öregebb lovak jobban bírták a terhelést. Alexander a tavalyi győztes is 7 éves volt. Azt gondoltam, hogy itt is, ugyanúgy mint Angliában, a kemény akadályversenyeken is, ahol pl. a 9-10 éves lovak dominálnak, az idősebb szívósabb lovak nyerhetnek. Ezek szerintem jobban bírják ezt a sorozatos terhelést. Viszont az is tény, hogy tavaly egy nap alatt kellett háromszor futnia a döntősöknek, most erre két nap van, ez viszont a fiatalabb lovaknak segít.
Kováccsal egy előfutamban fog futni, az a Tormási Gyula, akit szerintem nem kell bemutatni. Ő ugyanazzal a loval, mint tavaly, Aranypatakkal fog versenyezni Szeged képviseletében. A tavalyi versenyen Tormási Gyulának volt egy balesete, de szerencsére teljesen felépült, akkor is favorit volt, most is az. Dunakeszi és Szeged, ha továbbjutnak, már csak a döntőben találkozhatnak. A középdöntőben külön ágon fognak menni.
Természetesen a címvédő Nyíregyháza Suták Vandával is az esélyesek között van. Speciálisan erre a versenyre vásároltak egy lovat, ez egy ötéves telivér, Oddsnak hívják. Vanda tavaly már bizonyította kiváló képességeit, nyugodtan nevezhetjük a Vágta specialistájának, és a lova is alkalmas rá, hogy az idén is eredményesen szerepeljen.
A hír megosztása