A korábbi években megszokhatták a Gyenesdiásra látogatók, hogy a Los An Gyenes autós fesztivál idején rendezik meg a Festetics Vágtát, a Nemzeti Vágta balatoni előfutamát. Idén technikai okok miatt az autós parádé elmarad, így a hetedik Festetics Vágta csakis a lovak erejéről és a lovasok ügyességéről szól majd augusztus 21-én vasárnap a Faludi-síkon, a megújult Festetics pályán. A szervezők ismét a térség legjobb lovasait keresik, akik méltó módon képviselhetik településüket szeptember 16-a és 18-a között Budapesten, a Hősök terén, a Nemzeti Vágta döntő futamaiban.
Magyarok, szlovénok, horvátok – közel ötezer ember gyűlt össze augusztus 6-án a szlovéniai Lendván, ahol először rendezték meg a Nemzeti Vágta regionális előfutamát, a Muravidéki Vágtát.
2016. augusztus 14-én vasárnap az elmúlt évek hagyományainak megfelelően ismét a Szentlőrinci Gazdanapok keretében rendezik meg a Nemzeti Vágta regionális előfutamát, a Szentlőrinci Vágtát. A Baranya Megyei Vállalkozói Központ Vásárcentrumában kialakított pályán a térség legjobb lovasai az ország minden szegletéből érkező profi mezőgazdászok szeme láttára küzdenek majd a győzelemért. A leggyorsabbak a dicsőségen túl indulási jogot nyernek a Nemzeti Vágta döntő futamaira, amit a budapesti Hősök terén rendeznek majd szeptember 16-18-a között.
Változatlanul izgalmas futamokkal és látványos lovas programokkal egy új helyszín, Hernádkak-Belegrád ad otthont a negyedik Borsodi Vágtának. 2016. augusztus 13-án itt dől el, hogy a térség lovasai közül kik képviselhetik településüket szeptember 16-18 között Budapesten, a Hősök terén, a Nemzeti Vágta döntő futamaiban.
Július 30-án először startolt el Tiszafüreden a Nemzeti Vágta regionális előfutama, a Tisza-tavi Vágta, amelyet fogathajtó versennyel és látványos lovasbemutatókkal gazdagított program keretében a Tisza-tó partján rendeztek meg.
Muravidéki Vágta, Pomurski Galop – hirdeti a kétnyelvű honlap és plakát, hogy augusztus 6-án, a szlovéniai Lendván először rendezik meg a Nemzeti Vágta regionális előfutamát. A Muravidék legnagyobb lovas eseménye kulturális és gasztronómiai rendezvény is egyben, ahol mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő kikapcsolódási formát, nem utolsó sorban pedig alkalmat teremt a nemzetiségek baráti összekapcsolódására.
A Nemzeti Vágta évekkel ezelőtt a közösségek összekovácsolását tűzte ki célul és azt, hogy sportszerű körülmények között a magyar hagyományokat felelevenítve ismét megszeretesse a lovassportot és egy nagyszabású rendezvény keretein belül öregbítse Magyarország, valamint külön-külön az egyes induló települések hírnevét. Mivel mindemellett a Nemzeti Vágta legfőbb célja az esélyegyenlőség és a biztonság, valamint a lovak védelme, így a Versenykiírás értelmében a szervezőknek az év első Elővágtájától a Nemzeti Vágta döntő futamának eredményhirdetését követő egy órán belül jogában áll bárhol, bármikor a nevezett lovakon dopping vizsgálatot végeztetni.
2016. július 30-a hosszú évekre meghatározó dátum lesz Tiszafüred és környéke lovas életében. Az ökoturizmus egyik hazai fellegvárában ugyanis ekkor rendezik meg először a Nemzeti Vágta regionális előfutamát, a Tisza-tavi Vágtát. Tiszafüred és a Tisza-tó már eddig is remek kikapcsolódási lehetőséget kínált a horgászat, a vízi sportok, a kirándulások szerelmeseinek, vagy épp a termálvízhez kapcsolódó regenerálódásra vágyóknak. Ezekhez a rekreációs tevékenységekhez igyekeznek a helyiek hozzácsatolni egy új kikapcsolódási formát, a lovaglást. A lovas élet fellendítéséhez, a lovas közösségek összetartásához és fellendítéséhez teremt kiváló alkalmat az első Tisza-tavi Vágta.
11 lovas állt rajthoz a felnőtt futamokon, a gyerekek pedig a Kishuszár Vágtán bizonyíthattak július 23-án a Széchenyi Vágtán. Az Anger-réten 2014 óta rendezik meg az előfutamot, amely a magyar lovaskultúráért is sokat tevő, „legnagyobb magyarról”, Széchenyi Istvánról kapta nevét. A soproni rendezvényre idén közel kétezren látogattak el.