Manapság divatos a sportos ruházatot az elegáns öltözékkel ötvözni, bizonyos ünnepi alkalmakkor azonban el kell tekintenünk a trendtől. A lovas sportok őrzik az öltözködési tradíciókat, a hétköznapi lovas viselet azonban egyre nagyobb hangsúlyt fektet a biztonságra.
A régió számára minden korábbinál fontosabb lesz idén a Széchenyi Vágta, hiszen Nyugat-Dunántúlon idén ez az egyetlen verseny ad lehetőséget a Nemzeti Vágta döntőjébe kerülni. A soproni versenynek július 23-án ismét az Anger-réti pálya ad otthont.
A magyar huszárság erényei között évszázadokon át kimagasló szerepet töltöttek be olyan általános és örök emberi értékek, mint a hűség, bajtársiasság, segítőkészség, felelősségtudat és önfeláldozás. Mindezek különösen az 1848-49-es szabadságharcban mutatkoztak meg, s a Székely-huszárok helytállásában, különösen pedig parancsnokuk, Kiss Sándor huszár ezredes tevékenységében a legtisztább módon nyílvánultak meg. Nem hiába illették a hősi harcokra visszaemlékezők a vitéz ezredest a „Tömösi-szoros Leonidasa” megtisztelő jelzővel.
Július 8-10. között immár hatodik alkalommal rendezték meg a Sepsiszentgyörgy melletti maksai Óriáspince-tetőn a Székely Vágtát. Huszárfelvonulással, a székely lobogó felvonásával és a versenyzők bevonulásával kezdődött az esemény, amelyre több ezer látogató volt kíváncsi.
Mivel a huszárság kialakulása a könnyűlovasság történetéből fakad, ennek megfelelően a huszár legfontosabb feladata a lováról való gondoskodás volt, ami alapvetően határozta meg az életmódját is.
A Sepsiszentgyörgy melletti maksai Óriáspince-tető idén hatodszor ad otthont a Nemzeti Vágta térségi előfutamának, a Székely Vágtának. Július 8-9-10-én ezúttal is a legügyesebb lovasok mérik össze tudásukat és várhatóan izgalmas versenyeken döntik el, hogy kik képviseljék Székelyföldet a Nemzeti Vágta budapesti döntő futamain a Hősök terén, szeptember 16-18 között.
Első alkalommal válik lehetővé mongol lovas részvétele a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter védnöksége alatt álló Nemzeti Vágtán. Mongóliát Shavirai Tsogtkhuu, a Khan Mongol Lovas Társaság igazgatója, számos kitüntetéssel rendelkező kiváló lovas, lóidomár és lovasoktató, lovascirkuszi rendező, több lovas íjászat, lovas akrobatika és kaszkadőr produkciókkal foglalkozó társaság igazgatósági tagja fogja képviselni a 2016. évi Nemzeti Vágta 4. Nemzetközi Futamában. Az erre vonatkozó hivatalos meghívót ünnepélyes keretek között július 22-én adta át Madari Ákos ulánbátori nagykövet a Nemzeti Vágta első mongol résztvevőjének.
A nagy meleg ellenére is megtelt a lelátó, körülbelül négy és fél ezer ember látogatott el a Csallóköz szívébe június 25-én: Dunaszerdahelyen immár másodjára rendezték meg a Felvidéki Vágtát.
A Nemzeti Vágta népszerűségét sok más mellett azon is le lehet mérni, hogy évről évre egyre több település, illetve lovas centrum szeretne területi előfutamokat, Elővágtákat rendezni. 2015-ben 18 helyszínen rendezték meg a Nemzeti Vágta előfutamait, idén pedig 25 helyről jeleztek rendezési szándékot. A Vágta szervezői azonban nem a bővítés, hanem a szűkítés mellett döntöttek, hogy még színvonalasabb futamokon, még biztonságosabb körülmények között, a közönség számára még szórakoztatóbb versenyeken dőljön el a továbbjutás a Nemzeti Vágta döntő futamaira. 2016-ban 12 hazai és 4 határon túli településen rendeznek Elővágtát.
A Nemzeti Vágta története során tavaly először rendeztek előfutamot Dunaszerdahelyen. A Felvidéki Vágta sikere egyértelművé tette, hogy a Csallóköz szívében június 25-én idén is randevút adnak egymásnak a régió legjobb lovasai. Dunaszerdahely, mint a vidék kulturális és sportközpontja, tevékeny szerepet vállal a rendezvény létrejöttében. A Sikabony városrész kínálta helyszín tökéletes teret kínál a lovak és a résztvevők, valamint a járművel érkező látogatók számára is.